הצטרפי עוד היום
לקבוצת הכושר שלנו באשכול הפיס!

 

 

אימוני כושר לקראת הקיץ!
לחצו לפרטים....

אימוני רצועות 

בים או בפארק

לחצו לפרטים....

באדי & LIFE- מאמני הכושר האיכותיים של באדי אנד לייף
אצלך בבית!

אימונים אישיים בקצב ובזמן שמתאים לך. במחירים נוחים.
השירות ניתן באיזור המרכז, השפלה והשרון.
לפרטים נוספים צור קשר
ב - 054-5303752,
או שלח לנו דוא"ל.

 

  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
   

   
[ חזרה לקלוג ראשי ]

305
ר.ס.ס. פוסטים אחרונים ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

למה יש כאבים בגב תחתון ומה צריך לעשות?

מה עושים כשיש כאבי גב תחתון?  האם צילומי רנטגן והדמיית CT או MRI הם התשובה?

"חד משמעית לא", ממליץ איגוד הרופאים האמריקני. רוב כאבי הגב פשוט עוברים לבד, ואפשר להיעזר בתרופות לכאבים ובפיזיותרפיה


"דוקטור, יש לי כאבים חזקים בגב התחתון" - הוא אחד המשפטים הנפוצים ביותר המושמעים באוזניהם של רופאי המשפחה. הלקוחות הכואבים תובעים מהרופאים צילום רנטגן, MRI או CT. ברוב המקרים הבדיקות הללו אינן נחוצות וחיזוק לכך התקבל ממש בימים האחרונים, כאשר איגוד הרופאים האמריקני פרסם הנחיות חד משמעיות: להימנע מצילום רנטגן ומבדיקות הדמיה מיותרות ב־CT או ב־MRI במקרים של כאבי גב תחתון שגרתיים.

כאב גב תחתון פוקד בערך 90 אחוזים מהאוכלוסייה בשלב זה או אחר בחיינו. הכאב מורגש מאזור החוליות המותניות התחתונות, והוא מלווה לעתים בכאב המוקרן לאזור העכוז או לאורך אחת מהרגליים, במסלול השפעתו של עצב השת (Sciatic Nerve).

מהם הגורמים לכאב גב תחתון?

גורמים מכאניים או פריצת דיסק מותני: במקרים רבים הכאב אינו נובע מהדיסק עצמו אלא מהרקמות מסביבו: מהשרירים סביב עמוד השדרה, מכלי הדם, מהשורשים של עצבי חוט השדרה או מפציעות של הרצועות, בגלל הזדקנות, או בגלל הלחץ שנוצר עקב השינויים בדיסק.

גורמי יציבה: יציבה גרועה יכולה לגרום לכאב בגב התחתון, כיוון שעמוד השדרה מתפקד נכון כאשר העקמומיות שלו נשמרת. כאב גב תחתון נגרם בגלל ישיבה עם נטייה קדימה, כמו בזמן עבודה מול המחשב או כתוצאה מנעליים או מגפיים עם עקבים גבוהים שמגבירים את העקמומיות. גם הבדל באורך שתי הרגלים יכול לגרום להופעת כאבי גב תחתון.

גורמים פסיכו־ חברתיים: חוקרים מצאו נטייה גדולה לסבול מכאב גב בקרב עובדים שעבודתם גורמת להם מתח נפשי.

מחלה: בעיקר בגלל גרורות של סרטן הערמונית או סרטן השד.

מחלות של עמוד השדרה.

הרמת חפץ כבד או כל מאמץ, שגרם עומס חד על הגב ומיד אחריו הופיע הכאב.

עבודה גופנית או עבודה ליד מחשב.

יש לי כאבים בגב. האם כדאי לי לעבור בדיקות מעבדה?

אין צורך בבדיקות מעבדה, אם הרופא לא מזהה כל ממצא גופני פרט לרגישות באזור הגב התחתון. רק אם הכאב חוזר כעבור מספר ימים, ובעוצמה גדולה יותר, יש מקום לשקול בדיקות דם, וזאת על פי שיקול דעתו של הרופא.

 

מה עם הפנייה לצילום רגיל?

לצילום רגיל של עמוד השדרה אין כל ערך פרט למקרים של מחלה, טיפול בסטרואידים או חבלה. עם זאת, רופאים רבים מתקשים לשכנע את הלקוחות שלהם בחוסר היעילות של צילום עמוד השדרה. בדיקות הדמיה חושפות את האנשים לקרינה, המעלה את הסיכון להתפתחות עתידית של סרטן.

בנוסף, קיימת בעיה בפענוח התוצאות של צילומי גב תחתון. למרבית האנשים המבוגרים יש שינויים ניווניים בעמוד השדרה, בעיקר יצירת אוסטיאופיטים (שינויים מבניים בעצם דמויי זיזים) ולעתים גם היצרויות ברווחים בין החוליות. לשינויים האלה אין כל משמעות רפואית, אבל אם הרופא מתאר להם את תוצאות הצילום (או נותן להם העתק ממנו) קיימת "סכנה" שדבר זה יצדיק את "דימוי החולה" שעטו על עצמם, ויתרום למעבר משלב חריף של הכאב לשלב כרוני.

 

האם ממצאים ב־CT או ב־MRI תורמים לאבחנה?

איגוד הרופאים האמריקני פרסם בפברואר 2011 המלצה גורפת וחד משמעית: להימנע מצילום רנטגן ומבדיקות הדמייה מיותרות ב־CT או ב־MRI במקרים של כאבי גב תחתון שגרתיים.

למסמך המקורי של איגוד הרופאים האמריקני, לחץ/י כאן.

מחקרים הראו כי בדיקות הדמיה (רנטגן, CT ו־MRI) תורמות רק במקרים שבהם הכאבים מחמירים למרות הטיפול הראשוני, או כאשר יש סימנים מחשידים לנזק עצבי או למחלה חמורה.

מהם הסימנים המחשידים?

סימנים אלה כוללים (בנוסף לכאבי גב תחתון) גם ירידה במשקל, חום, רפלקסים לא תקינים, חולשת שרירים או הפרעה בתחושה ברגליים.

האם יש תועלת כל שהיא בביצוע צילומים או בדיקות הדמיה במקרים של כאבי גב תחתון, שלא נלווים להם סימנים או סימפטומים נוספים, היכולים לרמז על מחלה?

אין כל תועלת בביצוע צילומי רנטגן ובדיקות הדמיה באופן שגרתי במי שסובלים מכאבי גב תחתון. בששה מחקרים מקיפים שנעשו בתחום זה נמצא שאין כל הבדל בהחלמה בין אנשים שסבלו מכאבי גב תחתון ועברו צילומים ובדיקות הדמיה לבין אלה שלא ביצעו. מחקרים מסוימים אף הצביעו על החלמה טובה יותר באנשים שלא ביצעו צילומים.

 

מה הנזק האפשרי בביצוע צילומים ובדיקות הדמיה באנשים עם כאבי גב תחתון שאצלם אין למחלה?

תרומתן של בדיקות הדמיה אלו יכולה להיות הפוכה מהמצופה. אצל אנשים רבים, ניתן לראות לעתים קרובות שינויים בחוליות עמוד השדרה או במרווחים ביניהם (במרווחים בין הדיסקים). ממצאים אלה לרוב אינם הגורם לכאבי הגב, והם שכיחים גם באנשים ללא כאבי גב.

עם זאת, רופאים רבים, וגם אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון ומבצעים צילומי רנטגן או בדיקות הדמיה, מרגישים לאחר ביצוע הבדיקות צורך "לעשות משהו". צורך זה עלול להוביל לניתוחי עמוד שדרה, ולסכנות שבניתוח, כשבעצם הניתוחים הללו דרושים רק למיעוט קטן מהסובלים מכאבי גב תחתון.

מדוע אם כן נעשים כל כך הרבה צילומי רנטגן מיותרים לאנשים עם כאבי גב תחתון?

אנשים שמגיעים לרופא מצפים לביצוע בדיקות. הם מניחים שככל שהרופא יורה לבצע יותר בדיקות, הוא יטפל בהם טוב יותר. אנשים רבים אינם מרוצים, אם אינם מופנים לבדיקות. לעתים, לרופא קל יותר לשלוח את המתלוננים על כאבי גב תחתון לבצע בדיקות, מאשר להסביר מדוע הבדיקות לא נחוצות. יש גם רופאים החוששים מתביעות אם לא יפנו את המתלוננים לבדיקות.

 

מה מציע איגוד הרופאים האמריקני לעשות במצבים אלה?

בהנחיות החדשות שלו לרופאים, מציע איגוד הרופאים האמריקני לפעול כך:

• להסתמך על ההיסטוריה הרפואית של המתלוננים על כאבי גב תחתון ועל אופי התלונות.

• לבצע בדיקה גופנית טובה, על מנת לקבוע אם הכאבים נובעים ממקור של שרירים ועצמות, או שקיים חשד לנוכחות מחלה אחרת.

• להימנע מלהפנות את מתלוננים על כאבי גב תחתון לצילומי רנטגן ולהדמיות CT או MRI, אלא אם כן הם חושדים שמחלה גורמת לכאבי הגב.

• לתת לאנשים עם כאבי גב תחתון (ממקור של שרירים או עצמות) מידע, על מנת שיבינו מדוע אין צורך בביצוע בדיקות הדמיה , למרות שהגב שלהם כואב.

• לדבר עם המתלוננים על כאבי גב תחתון על המהלך הטבעי של הכאבים, על החשיבות של ההמשך בפעילות גופנית רגילה, על האפשרות להיעזר בתרופות לכאב ולדלקת ועל האפשרויות לטיפול עצמי כמו: חימום מקומי, פיזיותרפיה, תרגילים וטיפולים לא תרופתיים נוספים.

 

מתי בכל זאת מומלץ לעבור בדיקות הדמיה?

הצדקה להפניה לבדיקות הדמיה אלו קיימת רק אם יש החמרה בתסמינים הנוירולוגיים, כאשר קיים חשד לזיהום או ממאירות או כאשר שוקלים אפשרות לניתוח.

 

האם מנוחה היא הדרך הטובה להיפטר מכאב בגב תחתון?

מכלל המחקרים שנערכו בשנים האחרונות אצל אלה הסובלים מכאבי גב תחתון, עולה כי מנוחה דווקא מחמירה את הכאבים ומאריכה את משך המחלה. לכן, ההמלצה המתבקשת היא דווקא חזרה מהירה לחיי השגרה ולעבודה. במקרה הצורך מומלצת מנוחה של עד יומיים. הכאב עצמו אמור לחלוף בתוך ימים ספורים עד שבועיים, עם או בלי טיפול.

 

איך בכל זאת אפשר להקל על הכאב?

להקלת הכאב, מומלץ להשתמש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות. דוגמאות מסחריות הנמכרות בארץ כוללות אתופן, ארקוקסיה, איבופן, וולטרן ואחרות. בגלל תופעות לוואי של דלקת בקיבה, מומלץ ליטול את התרופות הללו רק לאחר ארוחות ולתקופה של עד עשרה ימים.

הדרכה לשימוש נכון בגב מועילה תמיד, בעיקר למניעת כאב גב חריף כתוצאה מהרמת חפץ כבד, שימוש בלתי נכון בעבודות שונות תוך כיפוף הגב וישיבה נכונה, בעיקר ליד המחשב.

 

האם ניתן לעשות משהו כדי למנוע כאבי גב תחתון?

הדרכה מתאימה צריכה להינתן עוד בגיל בית הספר, עשויה להקדים תרופה לכאבים בגב התחתון. מחקר שפורסם בנושא הראה שהדרכה פעילה שניתנה לילדים הייתה יעילה למניעת כאב גב תחתון. לא מדובר בהדרכה מסובכת והיא התמקדה בהנחיות כמו "כיפוף הברכיים בכל הרמת חפץ ו"שימוש במתקנים גבוהים ונוחים לעבודה". כך לדוגמה, מיטה גבוהה של תינוק להורים שמחתלים או מטפלים בו\ יכולה למנוע במקרים רבים את כאב הגב התחתון או לפחות את ההתקף החריף.

 

האם פעילות גופנית עשויה למנוע כאבי גב תחתון?

מאוד! מומלץ להתעמל שלוש עד חמש פעמים בשבוע, וזה המפתח העיקרי להחלמה. לגבי סוג הפעילות, כל אחד יכול לבחור את האפשרות המועדפת עליו: הליכה, ריקוד, שחייה. לעומת זאת, פעילות גופנית המשפיעה על הגב דוגמת הרמת משקולות ללא תמיכה לגב או רכיבה על אופניים אינה מומלצת.

 

איך אפשר לדעת שלא מדובר בפריצת דיסק?

מי שסובל מכאבי גב, חושש הרבה פעמים שמא המדובר בפריצת דיסק, אולם במקרים של פריצת דיסק לרב יש סימנים נוספים: כאב המוקרן לגפיים תחתונות, תחושת נימול או אובדן תחושה ברגל או שתיהן. ברב המקרים של כאבי גב, הסיבה היא דווקא איננה פריצת דיסק אלא מתח שרירים מוגבר באיזור החוליות המותניות, המלווה בתהליך דלקתי.

 

האם הרפואה המשלימה יכולה לעזור לי?

עדיין לא קיימות הוכחות מדעיות לכך שדיקור סיני, הזרקות אפידורליות, גירוי חשמלי, טיפול בחום או טיפול באולטרה סאונד מזרזים את ההחלמה של כאבי הגב. גם ההמלצה על שימוש בנוגדי דיכאון "לשבירת מעגל הכאב", לא הוכיחה את עצמה.

 


[ חזרה לקלוג ראשי ]