• הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
   

   

תזונה בריאה ומאוזנת

אכילה נכונה מהווה 70% מההצלחה היות וגם אם נתאמן כל יום ולא נאכל נכון לא נרד במשקל ואף אפשר לעלות במשקל. על כן כל משתתף בסדנה מקבל תפריט אישי המורכב מכלל אבות המזון כאשר ההתאמה האישית נעשית על פי ההוצאה האנרגטית היומית בהתבסס על מדדים פיזיולוגים ( גובה, משקל, מין וכו')  ועל פי הטעם האישי. מטרת התפריט היא לתת לכול משתתף מסגרת תזונה שהיא במינונים הנכונים עבורו ( כמה לאכול ? מתי? מה לאכול? ). אופי התפריט מאפשר שובע, גיוון, עצמאות בבחירת הארוחות והפחתה במשקל. הדגש בתפריט מושם על שובע,מזון בריא וגיוון באוכל. על כן ישנה ארוחה מזינה כל 3-4 שעות קרי-  6 ארוחות ביום.

חשיבות 6 ארוחות ביום:

1. כל פעולה שאנו עושים כך גם אכילה שורפת קלוריות. פעולות הלעיסה, העיכול וספיגת המזון דורשות אנרגיה ועל כן ארוחות קטנות ובתדירות גבוהה מעלות את קצב חילוף החומרים של הגוף.
דילוג על ארוחות גורם לאובדן הזדמנויות להעלות את קצב חילוף החומרים ולהאיץ את שרפת הקלוריות. כשהגוף מרגיש שמונעים ממנו מזון, הוא נערך לקראת תקופת הרעבה. בשל הצורך שלו לשרוד הוא נעשה חסכן ועל כן הוא אוגר כול מזון שהוא מקבל והופך אותו לשומן.

2. כאשר אוכלים ארוחות במרווחים גדולים של 6 ומעלה מפרקים שריר והמזון הבא מנותב למאגרי שומן בשל הצורך לשרוד. באכילת 6 ארוחות מסודרות הגוף שומר על מסת שריר ואינו נאגר למאגרי שומן.

3. ארוחות קטנות ותכופות מונעות את התנודות ברמות הסוכר, דבר שמשפיע בשני מישורים.
במישור אחד הן תורמות לתחושת השובע ובמישור האחר הן מעודדות שימוש במאגרי השומן.
אכילת ארוחות קטנות ותכופות הוכחה כמסייעת בשמירה על פרופיל שומנים תקין בדם, מקטין את התאווה למתוק ומשפר את היכולת הקוגניטיבית.

4. הידיעה שיש 6 ארוחות והנה עוד 2-3 שעות ישנה עוד ארוחה יוצרת מצב של רגיעה והגעה לארוחה הבאה ללא התנפלות ומונעת אכילה מרובה ומיותרת. מה שגם גורם בכול ארוחה לאכילה סבירה שמצמצמת את נפח הכיבה

5. באכילת 6 ארוחות קטנות ותכופות אין את תחושת הכובד, עייפות , נפיחות וגזים.

 על כן : 

 איכלו סמוך לזמן ההתעוררות בבוקר, מחקרים מראים שאכילה סמוך לזמן ההתעוררות ( לכול היותר שעה) מעלה ב 40% את קצב חילוף החומרים. גם אם אין זמן בבוקר
לשבת ולאכול קחו לכם משהו קטן כמו תמר רק על מנת לשבור את הצום של הלילה.

 לעשות קניות ולדאוג להגיע עם רשימת קניות בריאה עבורכם ולא להתעצל להכין !! 

 יהיו מאורגנים כאשר הנכם יוצאים מהבית  ובעיקר בימים יוצאי שיגרה כגון יום שיש בו אירוע, חופשה וכדומה.

 תכננו את התפריט מראש זה יחסוך המון אנרגיה שמתבזבזת על מה לאכול וגם ימנע "נפילות".

 קבעו זמנים קבועים ונוחים לאכילה ואל תדלגו על אף ארוחה גם אם אינכם מרגישים רעב.

 בזמן האכילה הקפידו על ישיבה וריכוז בפעולת האכילה.

 גוונו כמה שאפשר את התפריט היומי כך שגם יהיה תמיד מוטיבציה לתהליך וגם הגוף יקבל את כול אבות המזון הנחוצים עבורו.

 

חשיבות שתיים מים בתהליך הפחתה במשקל: 

כולם יודעים שמים הם מקור החיים לכול, אך בתהליך הפחתה במשקל שתיית מים חשובה במיוחד, מדוע?
שתיית מים עוזרת מאוד בסילוק חומרי פסולת שהצטברו בתהליכי פירוק דרך הכליות והשתן כגון רעלים,שומנים כו'. כמו כן, שתיית מים מונעת עצירות ומסייעת בתהליכי עיכול.
לעתים קרובות אנו מחליפים תחושת צמא בתחושת רעב ואז אוכלים במקום לשתות. אם כך, כאשר אנו שותים אנו הרבה פעמים עונים על צורך הצמא ובכך מונעים אכילה מיותר.
מים, למרות היותם חסרי קלוריות, נותנים תחושת שובע בגלל נפחם - כאשר הם מגיעים לקיבה הם ממלאים אותה. כך, בעת צריכה מעטה של מזון ניתן להתגבר במידה מסוימת על תחושת הרעב על ידי שתייה רבה יותר של מים. על כן, מומלץ לשתות מים לפני כל ארוחה על מנת להקטין את כמות המזון הנאכלת בארוחה עצמה.
בנוסף, שתיית מים מונעת כאבי ראש,סחרחורות ועוזרת בתחושת רענון והקטנת תחושת עייפות.

המים לעתים קרובות מכילים גם כמויות משמעותיות של מינרלים חיוניים כמו סידן ומגנזיום בצורה הזמינה לגוף. על כן הם יכולים לסייע באספקה של מרכיבים חסרים, בעיקר מינרלים חיוניים ,וזאת ללא תוספת קלוריות כלל.

שתייה מתמדת של כמויות מים קטנות מאפשרת גם "עיסוק" בידיים וגם סיפוק צורך של "משהו בפה". על כן ניתן לומר שלשתיית מים יש השפעה משמעותית על הירידה במשקל !

איך מצליחים להקפיד על שתיית מים?

 אמצו בקבוק אישי (או כוס גדולה) וקחו אותו תמיד אתכם לכול מקום – ושתו.

 הציבו לעצמכם יעד בכמות מספר הכוסות או הבקבוקים ביום ודאגו לכסות אותו.

 על כול כוס קפה שתו כוס נוספת של מים

 הכינו קנקן מים מפתה עם נענע/ לימון/  תמצית טבעית

 לפני כול ארוחה, במהלכה ובסיומה שתו מים

 הכינו 2 כוסות מים ליד המיטה: אחת לשתייה לפני השינה ושנייה מיד בקיצה.

 עשו תזכורות לשתיית מים בטלפונים הניידים.

 זכרו, מים הם חינם, אין בהם לא כולסטרול לא שומנים לא סוכרים ולא קלוריות והם מרווים  – ממש תענוג לשתות. | תזונה בריאה ומאוזנת || תזונה בריאה || תזונה מאוזנת |